IZBIRNI PREDMET POSKUSI V KEMIJI

Tudi v letošnjem šolskem letu smo se udeležili prireditve Veselje do znanosti, ki jo je organizirala Gimnazija Celje Center.

V uvodnem delu smo prisluhnili predavanju o polimerih in fosilnih ter obnovljivih virih energije, kjer nam je bila še posebej zanimiva predstavitev biorazgradljive plastike.

V drugem delu smo se udeležili različnih delavnic. Spoznavali smo lastnosti medu in se z njim posladkali. V delavnici Zanimiva kemija smo dokazali plin vodik, spoznavali lastnosti helija in suhega ledu, opazovali gorenje bonbona v kisiku. Prižgali smo črn smodnik in si ob koncu ogledali še poskus gorenja metanola.

Uživali smo tudi v delavnici, kjer smo spoznavali lastnosti dušika in ogljikovega dioksida. Sodelovali smo tudi v »umetniških delavnicah« in se sprostili ob prijetni glasbi ter se urili v izdelovanju različnih origamijev. Učilnica je bila zelo zanimiva, saj je omogočala sedenje na žogah.

Ob koncu zanimivega dne smo dobili še balone, napolnjene s helijem, s katerimi smo sestavili »najdaljšo verigo helijevih balonov«.

Prav tako smo se podali na eksperimentalne dogodivščine na Gimnazijo Slovenske Konjice. Pod nadzorom ge. Jelke Esih in naše učiteljice, ge. Urše Ribič Hribernik smo destilirali rdeče vino, ločevali tekočine, ki se ne mešajo, izvedli kromatografijo, spoznavali lastnosti natrija ter merili, koliko kisika se sprosti v reakciji vodikovega peroksida, kjer smo uporabili katalizator jetrca.

G. Jernej Kamenšek nam je predstavil U-Lab. V njegovi delavnici smo si oblikovali in izdelali obesek za ključe. Pestro delovno popoldne je še hitreje minilo ob druženju z vrstniki OŠ Pod Goro in učiteljico go. Lidijo Bombek.

V začetku decembra smo naše prvošolčke, ki obiskujejo OPB, povabili na eksperimentalno urico. Učenci so v skupinah, pod našim vodenjem, izvajali različne poskuse: balon, čarobna voda, plavajoče jajce, živahne rozine, barve v mleku, bojazljivi cimet, oljna svetilka, ugasni svečo, riž in balon.

In kako so se počutili učenci:

»Najbolj mi je bilo všeč, ko smo delali poskus barve v mleku.« Liam, Klara

»Zelo je bilo lepo, vsi poskusi so mi bili všeč.« Ažbe, Teo, Filip, Jon

»Všeč mi je bil poskus z rižem in balonom.« Tjan, Zarja

»Zanimiv mi je bil poskus, ko je jajce lebdelo v vodi.« Michael

»Užival sem v poskusu s cimetom.« Anej

Jaša, Vita, Katarina, Sara, Domen, Nik, Veronika, Patricija, Julija, Ula, Živa, Tina in Tevž iz 9. razreda ter Zara, Lucija in Urška iz 8. b

Screenshot 20171120 125330