V sredo, 25. 9. 2024, smo se učenci 7. razredov odpravili v Žičko Kartuzijo. Ob 7.30 smo se zbrali pred šolo na avtobusni postaji, se prešteli in posedli na avtobus. Ko smo prispeli, smo se razdelili v skupine.

V sklopu naravoslovnega dne so nam organizatorji pripravili voden ogled kartuzije. Videli smo stolpa, obzidje, cerkev, zbirko rokopisov in zeliščni vrt. Na slednjem nam je gospa Majda Temnik predstavila različne rastline, povedala veliko o njihovih zdravilnih učinkih in kateri del rastlin je uporaben. Turistična vodnica, ki nas je popeljala po razstavi, nam je pomagala rešiti vprašanja, vzeta iz knjižice S Filipom na dogodivščino po Žički kartuziji. Lončarsko delavnico nam je predstavil eden redkih še delujočih lončarskih mojstrov pri nas, gospod Rok Komel. Pokazal nam je lončarsko vreteno in pred našimi očmi naredil čudovit lončarski izdelek. Tisti, ki se niso bali umazati si roke, so poprijeli za vreteno in poskusili narediti lonček. Ugotovili so, da izdelava še zdaleč ni tako lahka, kot morda na prvi pogled izgleda. Imeli smo tudi možnost na roke pregnesti glino in iz nje narediti izdelek. V četrti delavnici smo se lotili namazov. Mešali smo skuto, peteršilj, drobnjak, majaron in dobili zeliščni namaz. Poskusili smo še čičerikin namaz s tuno, ajdov in pirin namaz. Vse smo seveda na debelo namazali na domač kruh iz krušne peči in se odžejali z domačim sokom ter čajem. To pa še zdaleč niso bile edine stvari, ki smo jih ta dan zaužili – med delavnicami smo si namreč zaslužili tudi kratek odmor z malico in prigrizki iz nahrbtnikov.

Na koncu smo se zbrali pred avtobusom, zadovoljni sedli nanj in se po dolini Janeza Krstnika vrnili v šolo.

Urban Tomažin