INTERDISCIPLINARNE EKSKURZIJE 2018

LEPOTE GORIČKEGA

V četrtek, 7. 6. 2018, smo se šestošolci v okviru interdisciplinarne ekskurzije popeljali na skrajni SV del Slovenije. Občudovali smo največji grad na Slovenskem, to je grad Grad. Spoznali smo šege in navade Goričkega in se sprehodili po nekaterih grajskih prostorih. Preizkusili smo se tudi v igrah, ki so se jih nekoč igrali. Nato smo se odpravili v Doživljajski park Vulkanija, kjer nas je veselo pozdravila maskota – krtek Oli. Ta nas je povabil na vlakec in nas odpeljal do kamnoloma, kjer smo se lahko sami preizkusili v iskanju zelenega minerala olivina. Od tam je sledila še kratka vožnja po podeželju, kjer smo lahko uživali v pogledu na prelepo gričevnato pokrajino. V Doživljajskem parku Vulkanija pa smo najprej izvedeli nekaj o kamninah in vulkanih, nato pa smo si lahko ogledali samo osrčje vulkana, se peljali z dvigalom več kot 6000 km v globino ter preizkusili dva 4D-simulatorja. Eden nam je prikazal nastanek vesolja in Zemlje, s pomočjo drugega pa smo doživeto potovali pod Zemljinim površjem. Sledil je obisk geološkega muzeja, v katerem smo si lahko ogledali številne kamnine in prisluhnili, kako se je življenjski prostor Goričkega spreminjal. Imeli smo možnost spoznati kuhinjo krtka Olija. Na koncu smo se ustavili še v Pütarjevem mlinu, kjer so nam predstavili, kako so včasih mleli žito in pšenico. Razgledali smo se lahko tudi po oljarni, kjer so nas podučili o pridelavi bučnega olja. Preživeli smo prijeten dan, nato pa se zadovoljni in polni novih vtisov ter doživetij vrnili domov.

Prirejeno po zapisu šestošolcev

vulko

ŠKOCJANSKE JAME IN PIRAN

Sedmošolci smo v okviru interdisciplinarne ekskurzije obiskali Škocjanske jame - čudež slovenskega Krasa. Z izvrstnim vodičem smo prehodili dobre tri kilometre podzemlja in spoznali čudovito delo narave. Videli in slišali smo reko Reko, ki je razlog za lepoto Škocjanskih jam. Izvedeli smo veliko zanimivosti. Zelo so nas fascinirale poti prvih raziskovalcev v 18. stoletju ter stara turistična pot, ki je na žalost bila uničena leta 1965. Pot smo nadaljevali v Piran, kjer smo izvedeli veliko zanimivosti o zgodovini Pirana. Sprehodili smo se po Tartinijevem trgu, prisluhnili zanimivi legendi in občudovali lepoto slovenskega morja.

Jaka Kumar, 7. a

DSC01715 COLLAGE

LEPOTE GORENJSKE

Učence 8. razredov je pot vodila na Gorenjsko, kjer smo odkrivali lepote Bleda, Bohinja, se povzpeli do slapa Savice in občudovali prekrasen pogled na našo naravno znamenitost – Triglavski narodni park. Spremljal nas je prijazen vodič, g. Marko, ki nam je povedal veliko zanimivih informacij. Nato smo se z ladjico popeljali na drugo stran Bohinjskega jezera in si ogledali cerkev Sv. Janeza. Pot smo nadaljevali do Bleda in se sprehodili ob jezeru, se posladkali s sladoledom in znamenito blejsko rezino ter si privoščili različne prigrizke. Domov smo prispeli malo utrujeni, a polni lepih doživetij.

Eva Haložan, 8.b

20180607 113537